A Polisztirol és a kőzetgyapot szigetelésekről bővebben
A POLISZTIROL (DRYVIT, NIKECELL) SZIGETELÉS
A polisztirol népszerűbb
A polisztirol szigetelés egy jó ár-érték arányú választás lehet szakszerű kivitelezés mellett.
A polisztirol szigetelés típusai és azok mechanikai tulajdonságai
Expandált polisztirol hablemez (EPS), kis sűrűségű, kedvező áru szigetelési alapanyag, gyártása során az anyag celláiba zárják be a levegőt. Figyelembe kell venni, hogy 2-4 térfogat százaléknyi vizet is felvehetnek, ami lerontja a hőszigetelő képességüket. Használatkor körültekintőnek kell lenni és csak olyan helyre ajánlott rakni ahol nincs páralecsapódás vagy egyáltalán nem éri nedvesség. Főként homlokzatra, és lépéshang szigetelésre használják.
Hővezetési tényező λ= 0,040 W/mK
Extrudált polisztirol hablemez (XPS) teljesen más gyártási technológiával állítják elő. Anyagösszetétele miatt taszítja a nedvességet és nagy mechanikai igénybevételnek is ellenáll. Olyan területeken alkalmazható jól, ahol nagy nedvességhatással kell számolni, ilyen terület például a lábazatok szigetelése vagy a talajban lévő vízszigetelések.
Hővezetési tényező λ=0,035 W/mK
Grafitos polisztirol hablemez (grafitos EPS), (színe: szürke) Speciális anyag összeállításának köszönhetően, a normál polisztirol lapokhoz képest jobb a szigetelési képessége. Előnye, hogy átlagosan 0,031-es hőátadású szigetelőképességgel rendelkezik, vagyis a gyakorlatban ugyanolyan hatású szigetelés létrehozásához kisebb vastagság is elég a fehér hagyományos polisztirol szigetelő lapokhoz képest. Felhasználási területe megegyezik az expandált lapokkal.
Hővezetési tényező λ=0,034 W/mK
Mik a polisztirol (dryvit, nikecell) lapok tulajdonságai?
Kedvező ár
A piacon jelenleg a legkedvezőbb árfekvésű szigetelő alapanyag a „dryvit” szigetelés. Azonban a legolcsóbb megoldás a legdrágább is lehet, ha nem szakszerű a kivitelezés! A dryvit rendszert utólag is kivitelezhetünk, és drasztikus módon javítja az energiahatékonyságot. Megfelelő szigeteléssel megelőzzük, illetve akár utólag is megszűntetjük a vizes, nedves, dohos, penészes falfelületeket. Ezzel egészségügyi problémákat is megelőzhetünk, például: asztma, allergia, ízületi gyulladás, stb.
Kitűnő hőszigetelő, és hangszigetelés
Polisztirol lapokban a gyártás során kis levegő „buborékokat” zárnak, így kiváló hő és hangszigetelő tulajdonsággal rendelkeznek. A bezárt levegő nem távozik a polisztirol golyócskákból, és így a hőszigetelő képességét igen sokáig megőrzi.
Tűzzel szembeni ellenállás
Az Expandált polisztirol hablemez (EPS) az „E” kategóriába sorolják, mivel nehezen éghető minősítésnek felel meg. Az anyag tűzterhelésnek kitéve éghető, de az tűzterhelés után az anyag önkioltóan viselkedik. Égés közben mérgező anyagok nem keletkeznek. Szakembereink kritikus helyeken mindig javasolják a kőzetgyapot alkalmazását, így a tűz terjedésének kockázatát a legminimálisabbra csökkenthetjük.
Időtállóság
Amennyiben mechanikai hatás nem éri és kellőképpen el van zárva a magas hőmérséklettől, a polisztirol levegő”buborék” nem tud eltávozni, így a hőszigetelő lemezek anyagtulajdonsága az idő múlásával nem változik. A polisztirol nem korhad, nem rothad. Tartós napsugárzás hatására a lapok megsárgulhatnak, illetve a felületük porladni kezdhet. A kivitelezés után az alapanyag mindig eltakart, így az ilyen jellegű védelemről csak a tárolás ideje alatt kell gondoskodnunk.
A KŐZETGYAPOT HŐSZIGETELÉS
Mivel a lakástulajdonosok számára elsődleges a jó minőségű szigetelőanyag, amivel költségeket és energiát spórolhat meg, lényeges szempont az is, hogy a szigetelőanyag hosszú távon megőrizze eredeti állapotát. Erre kitűnő példa a kőzetgyapot, melynek élettartama több mint 50 év is lehet. Ha a ház minősége javul egy ilyen típusú felújítás után, energiaköltsége akár 70%-al csökkenhet. A lakás belső falfelületei felmelegszenek és az állandó hőmérséklet miatt az épület lassabban hűl ki.
Mi a kőzetgyapot kedvező tulajdonságai?
Természetes alapanyag
A kőzetgyapotot vulkanikus eredetű bazaltkő megolvasztásával állítják elő. Mivel teljesen természetes, újrahasznosított alapanyag, kiváló minősége és kedvező tulajdonságai miatt keresett a vásárlók körében. Felhasználása, szállítása és kezelése könnyű.
Kitűnő hőszigetelő
Azon kívül, hogy nem károsítja a környezetet, kitűnő hőszigetelő, amely elsődleges szempont egy szigetelendő háznál.
Kiváló hangszigetelő
Szálas szerkezete miatt a kőzetgyapot kiváló hangszigetelő anyag, így akár az épület közbenső falainak szigetelésére is alkalmas.
Páraáteresztő
Légáteresztő tulajdonság miatt úgy is mondhatjuk, hogy a homlokzat lélegzik. Nyílt pórusú szerkezete miatt a vízpára szinte akadálytalanul haladhat a szigetelésben, ezért nem képez a szerkezeten páragátat. Ezáltal biztosítja a lakókörnyezetben keletkezett nedvesség eltávozását ezzel elkerülhető a házban kialakuló penészesedés, a penészgombák spóráinak elszaporodása.
Nincs hőmozgás
Polisztirol lapoknál felléphet matraceffektus, ami az anyag hőmozgásának a következménye, ez a kőzetgyapot lapoknál nem áll fent. Így nyugodtak lehetünk, hogy szigetelésünk vakolatát az előbb említett hatás nem roncsolja az idő múlásával sem.
Kiváló mechanikai tulajdonságú
Mechanikai hatásoknak ellenálló tulajdonsága miatt sokrétűen alkalmazható például padlásfödémek, lábazatok és lépés-hang szigeteléshez is.
Öregedésálló, nem zsugorodik
Szerkezeti,- és természetes tulajdonságainak köszönhetően nem kell attól tartanunk, hogy az idő múlásával a szigetelésünk vastagsága zsugorodni kezd. A kőzetgyapot szigetelés akár 50 év múlva is változatlan szigetelési tulajdonságokkal fog rendelkezni.
Gombák, rovarok, rágcsálók nem károsítják
Ha attól tartanánk, hogy a téli időszakban megjelenő kistestű rágcsálók vagy bogarak károsíthatják a szigetelő anyagot, ettől sem kell félnünk, hiszen a kőzetgyapot ennek is ellenáll.
Teljes keresztmetszetében víztaszító
Víztaszító tulajdonságai miatt nem kell attól tartanunk, hogy károsítja a szigetelésünket például a felverődő esővíz. Ez a tulajdonsága is hozzásegíti a szigetelést a hosszú élettartamhoz.
Nem éghető, 1000 °C-nak is ellenáll
A tűzbiztonság kiemelten fontos minden épületnél. A kőzetgyapot hőszigetelő lemezek a legmagasabb szintű, A1 nem éghetőségi besorolásúak, füstöt nem fejlesztenek, ezért védik otthonainkat, szeretteinket. Tűzvédelmi szempontból korlátozás nélkül beépíthetők, még menekülési útvonalak mentén is.
Mit érdemes kőzetgyapot-hőszigeteléssel ellátni?
Első sorban fa,- fémszerkezet vázas épületek külső homlokzatszigeteléséhez, vagy téglából, betonból és gipszből készült falazat szigeteléséhez használják. A kőzetgyapot számos pozitív tulajdonsága miatt azonban nem csak a homlokzat vagy a tető szigetelésére alkalmas anyag. A házak belső tereiben is felhasználható. Megakadályozza a tűz terjedését. A kőzetgyapottal szigetelhetjük házunk tetőterét, a padlásfödémet vagy akár a padlót is. Ezen kívül alkalmazhatjuk kazán és fűtési vezetékeken, csöveken. (forrás: Wikipedia)